W poprzednim artykule omówiliśmy m.in. zasady futsalu. Teraz jest czas na naukę piłki nożnej. Piłka nożna to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny sport na całym świecie. Choć należy do najstarszych, wielu ludzi na całym świecie uważa piłkę nożną za sport jednoczący. Przepisy i regulacje dotyczące piłki nożnej (Soccer rules) odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu wartości sentymentalnej osadzonej w piłce nożnej. Czym więc są te zasady i przepisy?

Ilu zawodników liczy drużyna piłkarska?

Drużyna piłkarska składa się zazwyczaj z 11 zawodników, w tym bramkarza.

Jaki jest cel piłki nożnej?

Celem piłki nożnej jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna poprzez uderzenie piłki do siatki przeciwnika, przestrzegając zasad i przepisów gry.

Jak długo zazwyczaj trwa mecz piłki nożnej?

Standardowy mecz piłki nożnej składa się z dwóch połówek po 45 minut każda, z przerwą pomiędzy nimi.

Czy istnieje określony rozmiar boiska do piłki nożnej?

Zalecany rozmiar boiska do piłki nożnej wynosi zazwyczaj 100-110 metrów długości i 64-75 metrów szerokości, ale może się różnić.

Czy gracze mogą używać rąk w piłce nożnej?

Zawodnicy z pola karnego, z wyjątkiem bramkarza, nie mogą celowo dotykać piłki dłońmi ani ramionami.

Piłka nożna ma główne ligi, takie jak europejski puchar narodów, afrykański puchar narodów Copa America i Puchar Świata - największy. Podstawowe zasady i przepisy piłkarskie są stałe w każdej lidze, czy to dużej czy małej.

Kopnięcie piłki - jak grać w piłkę nożną dla początkujących

Uniwersalnie istnieje 17 uznanych zasad gry w piłkę nożną. Podczas gry na małą skalę zdarzają się sytuacje, w których podstawowe zasady gry w piłkę nożną mogą się przydać, aby gra była ciekawsza i przyjemniejsza. Poniżej przedstawiamy zarys uproszczonych zasad gry w piłkę nożną.

• Po pierwsze, wszyscy zawodnicy z wyjątkiem bramkarza muszą używać stóp, klatki piersiowej, głowy lub innych części ciała z wyjątkiem ramion i rąk. Bramkarz jest zwolniony z tego ograniczenia, ale z wyjątkiem. Może on dotknąć piłki tylko w swoim polu bramkowym.
  • W grze muszą brać udział dwie drużyny, które powinny składać się z dziesięciu aktywnych członków i bramkarza po każdej stronie.
  • Mecz musi być rozegrany w dwóch połowach, a każda z nich trwa maksymalnie 45 minut.
  • Kontrolę nad grą mogą sprawować tylko trzy osoby, tj. sędzia i trzech liniowych. Ich rolą jest utrzymanie zasad i porządku. W zależności od tego, jak dana zasada została złamana, mogą przyznać kary i rzuty wolne lub wydalić zawodnika z gry.
  • Rzut monetą zazwyczaj określa, jak powinna rozpocząć się gra, tj. która drużyna powinna wykonać pierwszy rzut. Ponadto, rzut monetą określa, która drużyna broni którego słupka bramki.
Kolorowa piłka na boisku

17 zasad gry w piłkę nożną

Teraz, gdy znasz podstawowe zasady gry w piłkę nożną, zdasz sobie sprawę, że rozpoczęcie gry z przyjaciółmi nie jest takie trudne. Jeśli jesteś pasjonatem piłki nożnej i być może pewnego dnia zagrasz w głównych ligach, musisz znać poniższe zasady piłki nożnej.

Piłka

Piłka musi być wykonana ze standardowego i atestowanego materiału. Średnica piłki musi wynosić średnio 69cm przy ciśnieniu pomiędzy 0,7 ? 1,1 atmosfery. Ponadto, piłka powinna ważyć od 410 do 450 gramów.

Jeśli piłka pęknie w środku gry, sędzia zmienia ją i gra zostaje wznowiona.

Pole

Boisko piłkarskie musi być prostokątne, o wymiarach 90-120 metrów na 45-90 metrów. Boisko musi być oznaczone liniami dotykowymi wskazującymi różne pozycje punktowe. Granice miejsc wskazywane przez linie dotykowe to słupki bramkowe, łuki narożne, słupki z flagami, koła środkowe i pola karne.

Metoda punktacji

Zdobycie bramki następuje, gdy piłka przekroczy linię bramkową pod poprzeczką między słupkami bramki. Jeśli bramki zdobyte przez obie strony są równe, uznaje się, że jest remis. Wygrywa drużyna z największą liczbą goli.

Pięciu zawodników - przepisy i zasady gry w piłkę nożną

Zasady gry w piłkę nożną: piłka w grze

Piłka jest uważana za będącą w grze tylko wtedy, gdy znajduje się na boisku. Jeżeli porusza się poza boiskiem, uważana jest za będącą poza grą. Za będącą w grze uważa się piłkę, która odbiła się od sędziego lub któregokolwiek z jego asystentów, od chorągiewki, słupków bramki lub poprzeczki.

Sędzia i inni urzędnicy

Każdy mecz piłkarski musi mieć sędziego. Jego zadaniem jest utrzymanie porządku i zapewnienie przestrzegania przepisów i zasad piłki nożnej. Karze więc tych, którzy nie stosują się do przepisów piłkarskich i przyznaje rzut wolny za naruszenie przepisów.

Czas trwania meczu

Mecz piłkarski odbywa się w dwóch tercjach, każda po 45 minut z 15-minutową przerwą. Dodatkowy czas ma na celu zrekompensowanie czasu straconego na opiekę nad kontuzjowanymi zawodnikami. Dogrywka jest doliczana tylko w przypadku remisu.

Boisko do piłki nożnej podstawowe zasady gry w piłkę nożną i piłkę nożną

Offside

Zawodnik jest uważany za będącego poza boiskiem, jeśli piłka jest podawana do przodu i zachodzi następująca sytuacja;

• On jest bliżej linii bramkowej niż piłka
  • Jest mniej niż dwóch obrońców, w tym bramkarz
  • Znajduje się na połowie części boiska przeciwnika

Liczba graczy

Każda drużyna musi mieć co najmniej siedmiu członków, aby rozpocząć grę. Liczba zawodników z każdej strony musi wynosić 11, włączając bramkarza. Podczas oficjalnych meczów dozwolone są maksymalnie 3 zmiany, natomiast w meczach towarzyskich może być ich więcej. Zawodnik z pola może zamienić bramkarza podczas stoppage time.

Foul

Sędzia ma swobodę decydowania o odpowiedniej karze za faul. Faul zostaje popełniony, gdy zawodnik wykonuje następujące czynności;

Rzut od bramki

Drużyna broniąca otrzymuje rzut bramkowy, jeśli piłka przekroczy linię bramkową bez zdobycia bramki. Każdy zawodnik może wykonać rzut bramkowy z dowolnego miejsca w polu bramkowym. Piłka musi być kopnięta z dala od pola karnego. Dopóki drugi gracz nie dotknie piłki, przyjmujący nie może jej ponownie dotknąć.

Rzut karny

Rzut karny przyznawany jest zawodnikowi broniącemu za naruszenie przepisów lub faul w jego polu karnym. Wykonujący i bramkarz są jedynymi uczestnikami rzutu karnego z odległości 9,15m.

Jeśli piłka odbije się od słupków bramki lub poprzeczki, zawodnik nie może jej dotknąć. Jeżeli piłka odbije się od bramkarza, zawodnik może ponownie dotknąć piłki.

Sprzęt dla zawodników

Zawodnicy muszą nosić koszulkę, parę szortów, buty piłkarskie i ochraniacze na golenie. Bramkarz musi nosić różne kolory koszulki, aby odróżnić się od reszty. Ponieważ główną rolą bramkarza jest łapanie piłki rękami, musi on nosić parę rękawic.

Rzut wolny

Rzut wolny jest przyznawany w przypadku naruszenia przepisów lub faulu. Rzut wolny musi zostać przyznany drużynie przeciwnej w stosunku do tej, która złamała przepis. Może być bezpośredni lub pośredni. Oznacza to, że wykonawca może strzelić gola samemu sobie lub swojemu koledze z drużyny.

Dwóch zawodników jak grać w piłkę nożną dla początkujących

Wrzutka

Sędzia przyznaje rzut wolny, jeżeli piłka przekroczy którąkolwiek z dwóch najdłuższych linii dotykowych. Drużynie przeciwnej przyznaje się wrzut, jeżeli zawodnik drużyny przeciwnej jako ostatni dotknął piłki. Piłka musi być wrzucona na boisko z miejsca, w którym przekroczyła linię poprzeczną.

Rzut rożny

Rzut rożny jest zawsze przyznawany drużynie atakującej, jeśli drużyna przeciwna dotknie piłki. To jest przed przekroczeniem linii poprzecznej bez zdobycia bramki. Biorący musi podjąć rzut rożny z łuku w rogu pola.

Rozpoczęcie zabawy

Rzut monetą zawsze określa drużynę, która wykonuje pierwszy rzut. Rzut monetą pomaga również zdecydować, która drużyna będzie bronić którego słupka bramki. Po przerwie mecz rozpoczyna się od nowa, a drużyna przeciwna wykonuje pierwszy rzut.

Sędziowie asystenci

Powszechnie znani jako liniowi, zawsze jest ich co najmniej dwóch. Rolą liniowych jest upewnienie się, że piłka jest w grze i monitorowanie fauli. Inne role to pilnowanie konieczności wykonywania rzutów wolnych, ofsajdów i łamania zasad.

Jak grać w piłkę nożną dla początkujących

Jeśli chcesz mieć łatwy czas grając jako debiutant, upewnij się, że masz podstawowe zasady gry w piłkę nożną na wyciągnięcie ręki. Poniższe kroki pokażą Ci, jak grać w piłkę nożną jako początkujący.

Opanowanie piłki

To wymaga bycia komfortowym z piłką. To znaczy, jak dobrze możesz manipulować piłką używając swojej klatki piersiowej, stóp, głowy? Czy potrafisz kontrolować piłkę podeszwą butów, nad sznurówkami, na czole i z boku? Aby stać się profesjonalistą potrzeba praktyki i czasu.

Dwóch zawodników - przepisy i zasady gry w piłkę nożną i futbol

Obrót

Musisz wiedzieć o obracaniu, ponieważ musisz zapewnić, że zawsze masz kontrolę nad piłką w dowolnym kierunku. Należy pamiętać, że piłka nożna nie polega na bieganiu i gonieniu piłki. Musisz nauczyć się i opanować technikę manewrowania z piłką.

Uderzenie piłki

Możesz uderzyć piłkę na wiele sposobów. To jak uderzysz piłkę zależy od stanu piłki, kąta nachylenia Twojego ciała i pozycji. Aby osiągnąć pożądany wynik, upewnij się, że jesteś w odpowiedniej pozycji i kącie z wyborem powierzchni stopy do uderzenia piłki.

Passing

To jest podawanie piłki swojemu koledze z drużyny. Będziesz więc kopał piłkę w różnych kierunkach z różną prędkością. Ważne jest, aby zauważyć, czy twój kolega z drużyny jest w dobrej pozycji i kącie.

Drybling

Zasadniczo powinieneś być w stanie utrzymać piłkę na nogach, gdy się poruszasz. Oznacza to, że musisz mieć kontrolę nad piłką w tym samym czasie, gdy biegniesz.

Szybkie przemieszczanie się

Kiedy w meczu piłki nożnej, chcesz upewnić się, że twój refleks jest na szczycie dachu. Ponadto, upewnij się, że masz piłkę również porusza się z prędkością. Jest to niezbędny czynnik w grze, jeśli chcesz pokonać swojego przeciwnika.