Piłka i bramka

Zasady i przepisy gry w Futsal

W poprzednim artykule omówiliśmy zasady dot. piłka nożna tenis. Nadszedł czas, aby nauczyć się futsalu. Futsal to szybko zyskujący na popularności sport, w którym głównym celem jest piłka nożna. Rozgrywany jest jednak na małym boisku z maksymalnie pięcioma graczami na stronę. W futsalu obowiązują wszystkie zasady, do których przywykliśmy oglądając mecze piłki nożnej. Istnieją jednak różne zasady i przepisy dotyczące niektórych aspektów gry w futsal. Zacznijmy więc czytać o zasadach i przepisach futsalu.

Czym jest futsal?

Futsal to odmiana piłki nożnej rozgrywana na mniejszym, krytym boisku z pięcioosobowymi drużynami.

Ilu zawodników liczy drużyna futsalowa?

Drużyna futsalowa składa się z pięciu zawodników, w tym jednego wyznaczonego bramkarza.

Jaki jest cel futsalu?

Celem futsalu jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna poprzez uderzenie piłki do siatki przeciwnika, przestrzegając zasad i przepisów gry.

Jak długo zazwyczaj trwa mecz futsalu?

Standardowy mecz futsalu składa się z dwóch połówek po 20 minut każda, z przerwą pomiędzy nimi.

Czy są jakieś konkretne wymiary boiska do futsalu?

Zalecane wymiary boiska do futsalu to zazwyczaj 38-42 metry długości i 20-25 metrów szerokości.

Grę rozpoczyna kickoff, po którym zawodnik drużyny musi podać piłkę do tyłu.

3 zawodników futsalu regulamin bramkarza

Drużyna będąca w posiadaniu piłki nie może wykonać więcej niż trzy kolejne podania na połowie przeciwnika bez utraty posiadania. W przeciwnym razie będą zmuszeni do oddania posiadania piłki przeciwnikom. Gol może zostać zdobyty tylko wtedy, gdy zawodnik oddali się od obrońców o co najmniej 10 metrów.

Według zasad i przepisów futsalu, piłka jest rozgrywana stopami i nie jest dotykana rękami, w przeciwieństwie do standardowej piłki nożnej. Używają jednak rąk do dryblingu i ratowania (podobnie jak w koszykówce).

Sąd

Kort jest mniejszy niż zwykłe boisko piłkarskie, o wymiarach 40m x 20m (lub 120ft x 60ft). Wymiary te mogą się różnić w zależności od kraju i ligi/konkurencji (np. FIFA). Linie dzielą pole gry, które zaczyna się na linii środkowej. Linia kończy się przy każdej z linii bocznych, gdzie spotyka się z linią bramkową dla siatki Twojej drużyny.

Będzie to ważny element, o którym należy pamiętać później, gdy będziemy rozmawiać o zasadach dotyczących atakowania i bronienia (oraz zasadach dotyczących karnych), ponieważ bramkarze i zawodnicy z pola nie mogą przekroczyć tej linii zanim piłka nie zostanie zagrana nogami lub dotknięta przez innego zawodnika z ich drużyny po podaniu od kolegi z drużyny, z wyjątkiem pola karnego.

Przepisy karne gry w futsal z żółtą piłką

Spis drużyn i zastępstwa

Drużyna może składać się maksymalnie z 5 zawodników na boisku, włączając bramkarza. Zawodnicy ci mogą być zmieniani, o ile odbywa się to w odpowiednim czasie i przed ponownym rozpoczęciem gry.

Muszą wystąpić zastępstwa:

• za zgodą sędziów
  • gdy gra została zatrzymana
  • przez zawodników wchodzących i schodzących z ławki przez wyznaczone miejsca
  • tylko wtedy, gdy piłka nie jest w grze
  • drużyny nie mogą zmieniać bramkarza podczas przerwy w grze lub rzutu karnego (wyjątek stanowi sytuacja, gdy dotychczasowy bramkarz doznał kontuzji).

Czas trwania meczu

Mecz piłkarski podzielony jest na 2 równe połowy, z których każda trwa 45 minut.

Nie ma dodatkowych okresów, aby zrekompensować przerwy w grze, ponieważ gra będzie kontynuowana zgodnie z planem, dopóki do końca danej połowy pozostanie 45 minut.

W przypadku, gdy mecze kończą się równą ilością punktów w pełnym wymiarze czasowym. Konieczna będzie dogrywka, która składa się z dwóch 5-minutowych okresów, w których pierwsza strzelona bramka kończy mecz i przyznaje 3 punkty.

Z drugiej strony, nie będzie żadnych złotych goli ani strzałów, jeśli mecze zakończą się na poziomie sumy punktów w dwóch etapach fazy pucharowej w takich zawodach jak UEFA Futsal Cup.

Podstawowe zasady kopania w futsalu

Faule i wykroczenia

Zawodnik może zostać ukarany bezpośrednią czerwoną kartką, jeśli jego działanie(a) to uzasadnia. Te działania obejmują:

• próba wyrządzenia krzywdy fizycznej innej osobie
  • plucie na innego gracza lub próba uderzenia/atakowania go
  • uniemożliwienie zdobycia bramki przez drużynę przeciwną poprzez prowadzenie piłki (nawet jeśli było to niezamierzone), a tym samym uniemożliwienie zdobycia bramki
  • uniemożliwienie obiecującego ataku na bramkę poprzez przytrzymywanie, popychanie, celowe faulowanie przeciwnika
  • używanie obraźliwego języka lub gestów
  • otrzymanie dwóch żółtych kartek w jednym meczu (pojedynczo bez związku ze sobą).

Żółta kartka prowadzi do ostrzeżenia i wymaga opuszczenia pola gry na 2 minuty; jednak nagromadzenie dwóch spowoduje, że zawodnik będzie zmuszony opuścić pole gry na resztę tego meczu.

Bezpośrednia czerwona kartka wymaga, aby zawodnik został całkowicie wyrzucony z boiska na 4 minuty, a jego drużyna musi grać w niepełnym składzie.

Faule i przewinienia w polu karnym

Możesz zatrzymać karę przyznaną po popełnieniu przestępstwa piłki ręcznej wewnątrz 18-go pola gry przeciwnika tylko wtedy, gdy piłka została skierowana w stronę bramki lub uderzona bezpośrednio w nią przez przeciwnika.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, gra zostanie zatrzymana, ale zostanie wznowiona bezpośrednim rzutem wolnym wykonywanym przez drużynę broniącą w miejscu, w którym nastąpiło przewinienie, zamiast przyznania rzutu karnego.

Stopa naciska na piłkę

Przyznają również rzut wolny pośredni, jeśli jeden z tych dwóch warunków nie został spełniony (i nie było innego faulu/wykroczenia), w którym to przypadku obrońcy muszą stać poza polem karnym, podczas gdy drużyna atakująca oddaje strzał.

Przepisy dotyczące bramkarzy w Futsalu

Specyficzna rola bramkarza różni się nieco od tego, co jesteś przyzwyczajony widzieć w grze w piłkę nożną. Tutaj omówimy zasady i przepisy związane z tą rolą, w tym ich prawa i obowiązki, gdzie mogą dotknąć/odegrać piłkę i ilu zawodników (jeśli w ogóle) może być jednocześnie na ich połowie.

Bramkarze

Każda drużyna może wprowadzić na boisko jednego bramkarza podczas gry. Bramkarze muszą nosić kolory kontrastujące z kolorami noszonymi przez zawodników z pola; dzięki temu sędziowie mogą ich łatwo zauważyć jako urzędników linii bramkowej (GLO's).

Mają również uprawnienia do zatrzymania / przechwytywania / złapać piłki, które są strzelane z zewnątrz pola karnego, i thrown-ins został podjęty przez przeciwników graczy w określonych warunkach:

• gdy jest ona albo kopnięta bezpośrednio poza boisko przez przeciwnika, albo skierowana bezpośrednio do własnej bramki drużyny bez żadnego przeciwnika pomiędzy nimi. ii) Bramkarz nie może używać rąk do dotknięcia piłki, która została celowo kopnięta do niego przez kolegę z drużyny wewnątrz pola karnego.
  • gdy zawodnicy drużyny przeciwnej znajdują się w odległości do 6 jardów od nich, zwróceni do przodu lub w bok, mogą odebrać piłkę tylko jedną ręką i muszą szybko podać/wyrzucić ją z powrotem do kolegi z drużyny (dzieje się to szybko, więc sędziowie nie mają czasu na karanie tych akcji).

Prawo drogi

GLO's i bramkarze nie mają absolutnego prawa do poruszania się, co oznacza, że zawodnicy z pola mogą zgodnie z prawem kwestionować każdą piłkę 50/50 na równi z innymi. Tak dzieje się na całym boisku, nawet w polu karnym bramkarza.

Czas spędzony z piłką

Kiedy bramkarz jest w posiadaniu piłki, wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się poza wyimaginowaną linią, która biegnie równolegle do krawędzi pola karnego i co najmniej 6 jardów od zawodnika będącego w posiadaniu piłki.

Przeciwnicy mogą próbować zablokować rzut bramkowy, ale nie mogą być w odległości 10 jardów od miejsca, w którym wyląduje on po kopnięciu przez opiekuna drużyny (tj. jeśli ich koledzy z drużyny nie mogą go odebrać).

Jeżeli którakolwiek z tych zasad zostanie złamana, sędziowie zarządzają pośredni rzut wolny dla przeciwników, który jest wykonywany przez tego, kto ostatnio dotykał/grał piłkę, zanim wyszła ona poza boisko; jest on przyznawany w odległości 6 jardów od miejsca zatrzymania gry.

Pole karne

Jest to półowalny obszar wokół własnej bramki, gdzie bramkarz może dotknąć/odegrać piłkę rękami, gdy została ona podana bezpośrednio do niego przez kolegę z drużyny, również podczas przerwy w grze.

Dodatkowo, obrońcy nie mogą znajdować się w odległości 6 jardów od nich, kiedy to się dzieje, i muszą ustąpić, jeśli napastnik jest w pobliżu (choć mogą kwestionować piłki 50/50).

Bramkarz strzeże bramki futsalowe przepisy gry

Oto przykłady tego, co może się stać w przypadku złamania tych zasad:

• Jeśli bramkarz dotknie piłki rękami poza tym obszarem, nie może jej ponownie dotknąć, dopóki ktoś z drużyny przeciwnej nie zrobi tego pierwszy.
  • jeśli inny zawodnik dotknie piłki zanim przeciwnik uzna jego obecność, gra jest wznawiana rzutem na bramkę dla drużyny przeciwnej
  • a jeśli przeciwnik wyzywa do gry, zanim zrobi to atakujący i zdobędzie posiadanie piłki, nie może wyzywać tego zawodnika, dopóki nie poda/wyrzuci jej do innego kolegi z drużyny
  • jeśli wpadnie do własnej bramki bezpośrednio z rąk bramkarza (nie licząc odbić), przeciwnicy otrzymują pośredni rzut wolny 6 jardów od miejsca, w którym to się stało.

Przepisy dotyczące kar w futsalu

Kary w futsalu są pobierane w następujący sposób;

• zawodnicy drużyny przeciwnej muszą stać w odległości co najmniej 10 jardów od miejsca, w którym piłka zostanie umieszczona po kopnięciu
  • kopnięcia nie mogą wychodzić ponad wysokość głowy,
  • wszyscy zawodnicy z wyjątkiem kickera i bramkarza muszą pozostać poza polem karnym (w tym na linii 3 metrów)
  • nie mogą grać w piłkę, dopóki nie dotknie jej zawodnik z każdej strony
  • kopacz musi poczekać na gwizdek sędziego przed kopnięciem.

Sędziowie są również odpowiedzialni za upewnienie się, że każdy zawodnik, który próbuje ich oszukać, zostanie odpowiednio ukarany; mają oni prawo do przyznawania żółtych kartek, czerwonych kartek, a nawet zatrzymania gry, jeśli uważają, że to, co się dzieje, nie jest odpowiednio traktowane.

Regulamin Futsalu - podsumowanie

Futsal jest jednym z najbardziej popularnych sportów halowych dzisiaj, z wielu profesjonalnych klubów piłkarskich działających swoje drużyny w głównych miastach w całej Europie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Futsalu nadzoruje wszystkie gry futsalowe na poziomie międzynarodowym, natomiast federacje robią to na poziomie krajowym. "FIFA-Co roku na całym świecie odbywają się sankcjonowane turnieje zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jest to ekscytująca, szybka gra, która wymaga od uczestników umiejętności, szybkości myślenia i wysokiego stopnia wysportowania."